Et Sektörü

plantago_ovata_gb3059 (1)

NKPEKS100
NKPEKS100 Hindistan’nın yerli bitkilerinden üretilen bir tür %100 doğal kepektir. Hindistan’da bitkisel ilaçlardada kullanılan önemli bir besin maddesidir. İlaç değildir.

NKPEKS100’ın lif içeriği >%80 (1/3 çözünür, 2/3 çözünmez) şeklindedir.

Ürün toz halde yüksek oranda su emme gücüne sahiptir.

ÜRÜN Özellikleri
NKPEKS100 yüksek kalitede alınan hammaddeden üretilen kepek tozudur. Tamamen doğal olan bu kepek %99 saflıkta, buharla sterilize eilmiş yüksek kalitede bir üründür.
Takip eden fiziksel özellikleri; su tutma kapasitesi 1:40; 20-50oC aralığında vizkozitesi bozulmamakta, stabilitesini PH 2-10 aralığında korumakta, 0,15M NaCl çözelti miktarına kadar stabilitesini korumaktadır.
Tamamen doğal. E-Kodsuz.
Gluten ve GDO içermemektedir.
İşlenmesi sırasında hiçbir kimyasal madde kullanılmamıştır.

NKPEKS100 tanecik ve saflık miktarları aşağıdaki gibi bulunmaktadır;

→ NKPEKS100 99%, 100 or 40 mesh
→ NKPEKS100 98%, 100 or 60 or 40 mesh
→ NKPEKS100 95%, 100 or 40 mesh

NKPEKS100 3 ana faktörden etkilenir;
→ Zaman
→ Isı
→ Kesme Hızı

Bu faktörlerin artması ürünün su tutma kapasitesini, viskozitesini ve jel yapısını etkileyecektir.(Not: 70oC ‘ye kadar etkilenmemektedir.)

Uygulama Alanları:
Fırınlanmış Ürünler: (Ekmek, Bisküvi, Hamur İşleri, Kek, Reçeller, Dolgular, Tahıl Barları, Ekstrüde Edilmiş Aperatifler): Ürün lif içeriğini artırır, ürünün geliştirilmesine yardımcı olur, bayatlamayı geciktirici etkisi vardır.
Makarna: (Taze Makarna, Kurutulmuş Makarna, Noodle, Erişte) Ürün lif içeriğinde artış, doku iyileştirilmesi, süzülmüş ağırlıkta artış ve yağ emilimini azaltır.
Glutensiz Ürünler: (Fırınlanmış Ürünler, Makarna, Börek, Yufka, Aperatifler, vb.) Hamur miktarının artması, modifiye nişastanın iyileşmesine ve hamur hacminin iyleştirilerek yapıda güçlenme(Gluten olmadığı için hamur hacmi zayıflar)
Diyet Takviyeleri: Diyet lif olarak mükemmel bir kaynak olup; bağırsak hareketlerine yardımcı olarak sindirimi düzenler. Bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir..
İçeçekler: (Meyveli içecekler, Enerji İçecekleri) yumuşak ve hafif doku, kalori azaltımına yardımcı olur, kremalı içeceklerde lezzetin hafifleştirilmesinde etkilidir.
Süt/Dondurulmuş Tatlılar: (Dondurma, Milkshake, diğer dondurulmuş tatlılar) Kalori azaltımı, doku iyileştirilmesi, ürün kalınlığı ve modifiye nişasta yerine kullanılabilmektedir. (%1,5 NKPEKS100 %10 modifiye nişasta yerine kullanılabilmektedir.)
Et: (Endüstriyel et üretimi için kuru harman hazırlama): su emme, nem kontrolü, beslenme profilinin(lif) geliştirilmesi.

NOT: NKPEKS100’ün su bağlama kapasitesi et uygulamalarında iyi sonuç vermektedir. Müşterinin yeterli gördüğü miktara bağlı olarak et ürünlerinde tavsiye edilen dozaj %0,2- %0,5 max aralığındadır.